З листа:

«Коли мій чоловік пропав без звістки, я чекала його майже три роки. Все це час я жила разом з його матір'ю, що і раніше тріпала мені нерви, а після того як ми залишилися з нею вдвох, так немов з ланцюга зірвався. Представте тільки, на кожному куті ця жінка кричала, що це мої «хахали» її синочка вбили, а тіло закопали в лісі. Загалом, я не витримала й затіяла розмін квартири. Тоді вона мені заявила:

- Я тобі не дам у гарну квартиру в'їхати, і не мрій, душогубка

Сказала - і зробила. Якщо варіант підходящий, вона ні в яку не погоджується: то їй високо, те низько, те далеко, те близько. Довела мене до того, що я готова була в будку собачу піти, тільки б діти скандалів більше не слухали. У підсумку я оселилася в будинку, що коштує поруч зі цвинтарем. Зрозуміла справа, роз'їхалися ми зі свекрухою ворогами, начебто й не прожили разом двадцять років. Навіть про онуків вона не подумала - як вони будуть у такій дірі жити? Усе зробила, аби тільки мені посильнее нашкодити в останній раз

Але робити нема чого. Стали ми з дітьми слухати, як на цвинтар по полудня грають похоронні марші, бачити як катафалки під'їжджають так убиті горем родичі ридають у голос. Дивитися на пам'ятники, хрести й людей у чорному в мене не було ні сил, ні бажання, тому вікна ми, як тільки в'їхали, завісили щільними шторами, і самі сталі жити як всклепе.

Пройшло три тижні, як я оселилася на новому місці. Я займалася домашніми справами, коли почула, як на сходах щось загриміло. Виглянула - дивлюся, сусідка впала. Продукти, які вона в сумках несла, по сходам розсипалися, молоко - розлилося. Видно, вона спіткнулася об сходинку й упала на підлогу, так невдало: підкрутила ногу й тепер устати не може. Я їй звичайно ж допомогла піднятися й відвела у квартиру. А потім пішла на сходи й зібрала упалі продукти

Коли я повернулася у квартиру, сусідка сиділа на ліжку й плакала

- Так боляче? - поспівчувала я. - Може, лікаря викликати?

Але сусідка відмовилася, сказавши, що плаче не від болю. Я по характері дуже товариська й швидко неї розговорила

- Прокляте це місце, - поскаржилася вона. - Рідкий день без подій обходиться. Хоча так в усіх буває, хто живе поруч складбищем.

Я стала неї заспокоювати, сказала, що вона напевно перебільшується

- От я вже місяць, як тут живу, але адже поки все нормально, - додала я. - Звичайно, неприємно щоранку чути похоронний марш, але адже до всього можна звикнути

Сусідка тоді подивилася на мене якось дивно й сказала:

- Я тобі нічого говорити не буду, сама незабаром усе побачиш і зрозумієш

И точно, із цього самого дня неприємності посипалися на нас як з рогу достатку. Спершу обварився окропом син, потім у дочки знайшли цукровий діабет

А один раз уночі я прокинулася від дивного звуку. Як зараз пам'ятаю, на годинниках було три. Не знаю чому, я підійшла до вікна, начебто мене хтось тяг туди. Штори, як завжди, були щільно закриті. Я потихеньку відсунула штору убік і отпрянула в жаху. Прямо напроти мене стояла жінка приблизно мого років. Синювата особа її у світлі вуличного ліхтаря здавалося якоюсь моторошною маскою: куточки губ опущені долілиць, начебто вона приготувалася плакати, але передумала так так і застигла. На голові в жінки був білий, не дуже чисту хустку, з-під якого вибивалася прядка світлих волось. На чолі в неї був віночок, що звичайно кладуть на чоло небіжчикам! Від жаху я не могла не поворухнутися, не закричати й так і стояла, вцепившись у фіранку. Мовчачи, неквапливо жінка повернулася до мене спиною й не поспішаючи направилася убік цвинтарних воріт

Після пережитого кошмару мені удалость заснути тільки над ранок, і, звичайно ж, я проспала

Весь день я думала тільки про те, що трапилося вночі. Поділитися з кимсь своїми думками я не могла: навряд чи б мені хтось повірив, скоріше порахували б, що я зійшла сума.

Я намагалася придумати пояснення случившемуся, і хоча вони були одне безглуздіше іншого, чіплялася за них, що як потопає за соломинку. Спочатку я переконувала себе, що хтось на прохання моєї свекрухи розіграв цей моторошний спектакль. Потім говорила собі, що так міг пожартувати хто завгодно, от тільки для таких жартів потрібно бути зовсім ненормальним, а та жінка не була схожа на божевільну. Але потім я подумала, що не такий вуж я й фахівець, щоб відрізняти божевільних від нормальних людей, і та жінка цілком могла бути ненормальної, котру я просто раніше не бачила

Але далі нещастя стали відбуватися із мною із завидною регулярністю, і їх уже не можна було пояснити простим збігом. По-перше, мене попередили про скорочення на роботі. По-друге, у мене в автобусі розрізали сумку й витяглися всі гроші разом з рецептами ліків для дітей. Я поплакала, але мені нічого не залишалося, як взяти свою єдину цінність - наші із чоловіком обручки й віднести їх у ломбард. Думаю, не потрібно говорити, що за них мені запропонували сущі копійки. Тоді я пішла до хлопців, які стояли поруч із ломбардом і скуповували золото. Поторгувавшись, мені все-таки вдалося небагато підняти ціну. Коли я вже забрала гроші й повернулася, щоб піти додому, повз мене пробіг хлопець і на ходу упустив гаманець. Я крикнула йому, але він уже загорнув за кут. Піднявши гаманець, я відкрила його, і отут до мене підійшла товста тітка й сказала:

- Ого! Так Ви грошика знайшли

Безцеремонно забравши з моїх рук гаманець, вона заявила:

- Бог велів ділитися. Ми не понесемо це в міліцію, - підморгнула вона мені, - однаково менти собі заберуть, ми гроші поділимося

Не вважаючи, вона висмикнула з пачки приблизно половину грошей, а інші разом з гаманцем сунула мені в руки й швидко пішла. Як би мені не було соромно, змушена зізнатися, що в душі я раділа: гроші мені потрібні були конче. Але не відійшла я від місця події й на п'ять кроків, як до мене відразу підскочив гаманець, що втратив, хлопець, от тільки цього разу він був не один, а з якимсь здоровим мужиком

- Мені сказали, що Ви, дама, підняли мій гаманець. - Голос його звучав загрозливо.

Я сунула йому його гаманець, він його відкрив і заявив, що в ньому не всі гроші, обвинуватив мене в тім, що я злодійка й уже передала частина грошей своїм спільникам. Я обурилася, але вийшло так, начебто я виправдуюся. Загалом, у мене забрали не тільки гаманець, але й всі ті гроші, що я одержала за кільця. Я так розбудувалася, що ледве добралася до будинку

Наревевшись, я стала міркувати й дійшла висновку, що сусідка права - цей будинок приносить суцільні нещастя. І правда, так погано мені не було ще ніколи.

Тієї ж уночі я прокинулася від звуку, що нагадував скрегіт нігтів по склу. Ноги мене самі понесли до вікна, і я відкрила штору. За вікном знову стояла та жінка! Якби я не боялася злякати дітей, я б закричала що є сили, а так ми стояли й мовчачи дивилися один одному в очі. На секунду мені навіть здалося, що її особа ожила. Я дивилася на примари, поки він не зник за цвинтарними воротами, а потім без сил опустилася на підлогу прямо у вікна. Я не вірила, що все це відбувається із мною

Наступного дня до мене постукалася сусідка. Я відкрила їй двері, і вона передала мені попередження з ЖЕУ. У мене утворилася заборгованість по квартплаті. Покрутивши листочок, я сказала, що однаково грошей ні, тому що мене звільнили. Я вже не могла стримувати напругу й розридалася прямо перед сусідкою. Я згадала все своє життя: сварки зі свекрухою, хвороби дітей, мого нещасного чоловіка, з яким ми жили дуже добре, своє звільнення й убогість... Все це час сусідка мовчачи дивилася на мене, а потім раптом підійшла й міцно обійняла. Наревевшись, я розповіла їй про усім, що відбулося з нами після того, як ми вселилися в цей будинок. Розповіла я їй і про нічну гостю

- Умивайся, - підштовхнула мене сусідка до дверей у ванну. - Умивайся - і підемо, я тобі дещо покаджу

Небагато погодя ми вже йшли убік цвинтаря. Вона підвела мене до однієї могили, і я побачила фотографію на пам'ятнику, а на ній - свою нічну гостю

- Вона? - запитала сусідка

Я закивала головою, не в силах і слова вимовити від страху

Взявши мене за руку, сусідка повела мене назад додому. Від жаху, що охопив мене, я вся тряслася так, що в мене зуб на зуб не попадав. Коли ми ввійшли в кімнату, сусідка розповіла про те, як після появи примари цієї жінки в неї загинув син, що служив у той час в армії, а сама вона занедужала астмою. Після цього в її житті трапилося ще багато нещасть. Отут-Те я згадала всі обставини нашого з нею знайомства

Після того як мені прийшло повідомлення, примара більше не з'являлася. Ви не повірите, але, все-таки не витримавши, я сама пішла до неї на цвинтар. Страху в цей момент не було - можливо, тому, що був день і яскраво світило сонце. Знайшовши потрібну могилу, я зупинилася в облізлої огорожки. Могила заросла травою й виглядала занедбаної. Видимо, ніхто не відвідував покійну. Намагаючись не дивитися на фотографію, я стала прибирати могилку, вириваючи суху траву й згрібаючи листи. Попоравшись, я все-таки зважилася й стала уважно розглядати фотографію покійної. При світлі сонця вона не здавалася ні страшної, ні небезпечної, скоріше, вона була гарною. Акуратні, ледве підняті брови, начебто жінка на фотографії чомусь дивується, витончена шия, тонкі риси особи... Плаття, що обтягає пишні груди, прикрашено дивними мереживами. Мені чомусь дуже схотілося поговорити із цією жінкою

- Люба (ім'я я прочитала на пам'ятнику), ну скажи, чого ти хочеш? Хіба я в чомусь винувата? Ти думаєш, я щаслива?..

И отут мене немов прорвало. Я тепер і не пам'ятаю, що говорила тоді, але, видимо, я розповіла покійниці про всі свої лиха й страхи. Напевно, з боку я виглядала жахливо нерозумно. Якби хтось у цей момент спостерігав за мною, точно вирішив би, що я сам не свій. Але в міру того як я розповідала їй свою історію, мені ставало усе легше й легше. Коли я йшла, то попрощалася з Любою як з давньою подругою, з якої нас поєднувало лихо

Тільки її лихо було в тім, що в неї відняли життя, а разом з нею й щастя. Моє ж лихо було в тім, що, продовжуючи жити, я забула про те, що таке радість. А вночі мені приснився сон: у мою кімнату ввійшла Люба, тільки не в образі страшної примари, що пугали мене ночами. Вона була схожа на ту гарну жінку, що я побачила на фотографії при світлі сонця. Вона села до мене на ліжко й заговорила:

- Слухай і запам'ятовуй. Чоловік твій за борги розплачується, його, можна сказати, у рабство продали. Відвезли на машині, у якій продукти перевозять. Йому вибили око й відбили бруньки. Він ще поки живий і працює. Його охороняють і, щоб не втік, накачують наркотиками. З ним працюють такого ж бідолахи, як і він сам. Від наркотиків вони поступово божеволіють і незабаром уже себе не будуть пам'ятати. Із чоловіком ти вже не побачиш, він так і вмре в тих людей. Тобі ж потрібно продати свою квартиру похоронному бюро, а самої купити нову, подалі звідси. У тебе ніколи більше не буде чоловіка, але діти твої з тобою будуть до кінця. Прощай

Сказавши так, вона зникла, немов станула. Я прокинулася від власних схлипів. Сон свій (або не сон?) я так чітко і ясно бачила, що пам'ятаю абсолютно всі, навіть запах тліючого одягу, прілих листів і землі, що з'явився після візиту Люби. Він усе ще довго витав у кімнаті, начебто примара дотепер була поруч...

Пройшло два дні, і до мене прийшли з похоронного агентства чоловік і жінка. Вони стали мене вмовляти продати їм квартиру під офіс. Говорили, що хочуть весь перший поверх перешикувати під магазин ритуальних приналежностей. За їхніми словами, я зрозуміла, що всі жителі з радістю погодилися. Тоді я ще зачудувалася, як швидко збулися слова моєї нічної гості. Пізніше я переїхала в інший район. Агентство нерухомості підібрало нам недорогу, але непогану квартиру, і тепер я з жахом згадую той будинок у цвинтаря».

Ще бабуся розповідала мені безліч страшних історій, які відбувалися з людьми, що живуть поруч складбищем.

Потім і до мене багато хто зверталися із проханням роз'яснити ті дивні й страшні випадки, які з ними відбувалися. Особливо мені було жаль одного цвинтарного сторожа по ім'ю Михайло. Він розповідав про те, що по дурості програв на вокзалі всі гроші в ковпачки. А гроші ці він виручив за будинок, що продав у Казахстані. Залишившись на вулиці, Михайло влаштувався сторожем на цвинтар. На третій день уночі до нього в сторожку ввійшов чоловік, хоча Михайло добре пам'ятав, що замикав двері на клямку. Гість сіл за стіл і, діставши карти через пазуху, став їх тасувати, витягати по однієї й кидати на стіл. Порахувавши пальцем цифри на витягнені їм картах, він сказав:

- Завтра буде чотири небіжчики: двоє чоловіків, бабка й ребенок.

Сказавши так, він устав і вийшов. Обмерши від страху, Михайло, не ворушачись, лежав на ліжку, весь у холодному поті, поки його не зморив сон. На інший день і справді було чотири небіжчики. Знав про це Михайло зовсім точно, тому що сам звичайно відзначав у реєстрі «новеньких». До вечора він напився дармовою горілкою, який пригощали його родичі, тому, ледве добравшись до сторожки, відразу впав на ліжко й заснув. Прокинувся він серед ночі, у кімнаті горіло світло, і за столом сидів усе той же мужик у коричневому піджаці. Ті ж карти миготіли в його пальцях. Розклавши їх, він тикнув у цифри, а потім короля й даму, говорячи при цьому:

- Один буде безрідний, два потопельники й баба, що не зуміла разродиться.

Михайло в жаху закрив очі, а коли відкрив, кімната була порожня. І знову слова нічного гостя збулися. Наступного дня ховали двох друзів, які по п'яній справі перевернулися в човні й потонули. Привезли з моргу й бурлаку. Михайло спостерігав, як того недбало скинули в яму, засипали бідолаху, а потім прибили номер на стовпчику замість ім'я й прізвища

Останньої в той день привезли сорокапятилетнюю жінку, у якої під час пологів трапилося серйозне ускладнення, і вона вмерла

Сходивши до найближчого автомата, Михайло подзвонив у свою контору й запитав, куди дівся сторож, що працював до нього. Йому відповіли, що він умер. Його знайшли мертвим у сторожку за столом. «Напевно, перебрав, от серце й прихопило», - закінчив своє оповідання службовець. «Ну так, як же, перебрав», - подумав Михайло й побрів до себе в сторожку. У цю ніч він вирішив не спати. Десь години в три ночі двері відчинилися, брякнувши клямкою, що до цього Михайло самоособисто закрив. Сівба за стіл, мужик, як і завжди, дістав карти й, не дивлячись на лежавшего на постелі сторожачи, сказав:

- Завтра буде врожайний день... - И став перераховувати тих, кого привезуть ховати й хто від чого вмер

Звичайно ж усе було так, як і пророкував нічний гість. Михайло став перевіряти нові й старі могили. Сам того не усвідомлюючи, він шукав на пам'ятнику фотографію цього дивного чоловіка й нарешті знайшов... Прочитавши прізвище й номер на огорожці, а також квартал, він чи ледве не бігцем побіг до сторожки. Там став гарячково шукати в журналі запис під цим номером і прізвищем. У графі, де зазначена причина смерті, він прочитав про те, що Ілля (так кликали небіжчика) покінчило життя самогубством

«От воно що! Душу неприкаяна, місця не знайде, не приймають його. От він і бродить», - вирішив Михайло. Зібравшись, він поїхав у церкву. Там він довго стояв у сум'ятті й м'явся, не знаючи, кому, якому святому поставити свічку, щоб відгородити себе від самогубця. Він оглядав парафіян, вирішуючи, до кого б звернутися за порадою, а потім чомусь вибрав мене. Спочатку він запитав, якому святому можна помолиться, просячи позбавити від переслідування небіжчика, а на вулиці, коли ми вийшли із церкви, все подробно мені розповів. Під час оповідання від сильного хвилювання голос його переривався, руки тремтіли. Не соромлячись мене, він плакав, зустрівши нарешті людини, що його спокійно вислухала. Я дала Михайлові адреса, і ми вмовилися про зустріч. Ідучи, він упустив: «Серце мені підказує, що нині мене Ілля забере». Більше я Михайла не бачила

Насамперед, що живе рядом зі цвинтарем необхідно повісити распятье над вхідними дверима. заговор-Оберіг читають, обходячи кімнати по колу й хрестячи перстами вікна й двері. Ходити потрібно задом наперед. Слова обережного заговори такі:

Урятуй, Господи, душу мою

И обережи мене

Від у ночі блукаючої душі неприкаяної,

Повсталої раніше часу від завіс своїх,

Не імущої місця спокою свого,

Яку не тримає ні покрив землі,

Ні хрест у ногах,

Ні ікона в головах,

Ні цвяхи в гробовій кришці,

А тільки слово Твоє заборонне

Законом буде їй

Уповаю на Тебе, Господи,

Як на міцність святу й нерушиму

Нині й прісно, повік. Амінь.

Загадкове і Таємниче:
Кожному можна порекомендувати переписати обережний заговор від неприємностей на папірець і носити його завжди при собі або ж регуля
Якщо Вам потрібно піти на зустріч із недругами, те перед виходом з будинку прочитайте особливу заговор над хусткою, якою відразу витр
Знахарки й майстрині здавна захищалися від справ своїх товарок за допомогою такого заговори: Від-Те, бесица, моя сестриця, Ні помело
Розщепите із двох сторін осиковий прутик. Прочитайте над ним особливий обережний заговор й заберіть його з око, під сидіння Вашої маш
У цьому випадку рятує такий обережний заговор: Як не взяти нікому Богородиці Покрова, Так не замучити
Якщо жінці має бути родити в році з нулями, вона, перш ніж поїхати в роддом, повинна прочитати наступний обережний заговор: Іду я на ру

Обереги