Вона знала дату своєї кончини, але говорити про це не любила. Сказавши один раз, вона вже більше ніколи не стосувалася цієї теми, майже до самого кінця

За тиждень до свого успения бабуся попросила мене вислухати неї. Я розуміла, про що вона хоче із мною говорити, і все в мені противилося цьому розмові

Звичайно ж, я села біля її, щосили намагаючись зобразити посмішку, на що вона мені відразу сказала: «Не потрібно звикати до вдавання, це тобі не личить, ми адже все з тобою знаємо». Небагато помовчавши, вона продовжувала: «Через тиждень мене не стане, але я, моя душенька, однаково завжди буду з тобою. Із цього дня я не стану приймати людей, і ти поки теж утримайся. Я хочу, щоб ти, душу моя, поруч мене побила. Надивитися на тебе хочу без перешкод. Всі дела й духівниця я передам пізніше, а ці сім днів, я буду любуватися на тебе так молитися Господові Богові. Чай, і в мене гріхів ставок гати. У чому грішна, покаюся Богові й тобі, тому що Бог мені суддя на небі, а ти на землі. Не перебивай, - сказала бабуся, помітивши жест моєї незгоди. - Чула я мільйон разів, яка я растакая гарна. Може, і не зрячи люди мене хвалили, їм видней, знову ж трудилася я для них не за страх, а за совість, так, як і вчила мене твоя прабаба. Але є й у мене свої гріхи. Насамперед винувата я перед твоєю матір'ю, перед донечкою моєю Ганною. Знала адже, що не по серцю їй те, що я хотіла передати всі саме тобі. І те адже, і неї зрозуміти можна, на таку-те каторгу тебе прирекла. Яка би мати хотіла своєму дитю такої частки, який я тебе нагородила. Це ж подумати тільки, ні сну тобі, ні відпочинку, все життя гній і кров витирати, коліна від моленья в мозолях кривавих мати. Якщо справді сказати, останні роки я всі частіше думаю про свою провину перед Ганною й перед тобою. Життя, адже вона те така, те сякая, те нас просять і підносять, а то полювання на нас учиняють, як на звірів. Люди всі різні, і характери у всіх різні, хто чужої людини зрозуміє, а хто й свого поб'є, а я-те тебе, єдину свою кровиночку, до такого життя присудила сама! Бувало, дитинки сусідські бігають, у козаків-розбійників грають, а ти, душу моя, на колінах, уклони за людей б'єш, зубриш і зубриш молитви. Уночі підійду до тебе сплячої, гляну на тебе й бачу твої думки й сни. Навіть у сні ти слова з молитов повторюєш, науку мию твій сонний мозок перемелює. Устану біля тебе й плачу, і прошу в тебе прощення, і прошу... А ранком, як завжди, ставлю тебе на молитву, виду не подаю й відганяю свої погані думки. Скільки пологів знатких розсипалися й припинилися. Повиродились і нічого, живуть собі припеваючи. Сплять скільки хочуть, їдять не постячись, одяг яку захочуть надягають. А ми все в довгому так темному. Ти от у мене краше сонечка була, так поистратила себе на чужих людей. Боюся я, щоб ти з роками не стала винити мене за все це. Але не заради самолюбства, не заради - а для того, щоб залишилося саме головне від нашого роду, усе, що ми знаємо, що від святих людей прийшло».

Бачачи сльози на очах бабусі, я спробувала неї перебити, хотіла сказати їй, що ніколи не пошкодую про обраний шлях і вип'ю всю чашу, що дасть мені доля, але не докорю ні словом, ні думкою її, мою безцінну, ненаглядну бабусю. Але вона поклала на мою руку долоня, даючи зрозуміти, щоб я її не перебивала. Я кивнула головою, як би говорячи: «Я все вислухаю й усе виконаю, у чому б не складався її наказ», - і бабуся сказала: «Ти завжди мене розуміла - ти адже частина мене, і ти знаєш, що духом своїм я прийду до тебе й розділю вагу твою, і допоможу з будь-якої сторони світла. Бог милостивий до нашого роду, і ангел Його відкриє мені свої врата на ту годину, коли ти мене покличеш».

Загадкове і Таємниче:
Басеть - гарнішати, ставати краше. Болон болить - вим'я болить (для лікування корів). Ветренник
Асмодей - демон, що винищує, дарующий знання тим, хто до нього звернеться Сатана - його ім'я означає «Супротивник», це демон, що противи
Заклинання - один з найсильніших методів у роботі майстрів. Але й зняти закляття дуже й дуже непросто. Не слід плутати закляття із прок
Довго Троя в положенні облоговому Залишалася неприступною твердинею, Але троянци не повірили
Нещасливі числа визначають у сполученні із числовим значенням місяця. Наприклад, сьоме серпня (серпень, як відомо, восьмий місяць). Сп
А тепер давайте поговоримо про те, як можна визволити душу з рабства. Не сховаю, що це прокльон знімати важче всього. Як я вже писала ви

Корисно Знати